سنگ کورین
27
مه

همه چیز در مورد سنگ کورین، کاربرد، ابعاد و رنگ بندی کورین

سنگ کورین یک سنگ مصنوعی ساخته دست بشر بوده که به دلیل ویژگی های مثبت زیادی که دارد در صنعت ساختمان سازی کاربرد بسیاری پیدا کرده است. از قرن نوزده به بعد به دلیل افزایش چشمگیر شهرنشینی نیاز به ساختن خانه های بیشتر احساس شد. از آنجا که چوب و سنگ متریال های اصلی ساختن یک بنا می باشند استفاده بی رویه از چوب و سنگ طبیعی می توانست به نابودی کامل محیط زیست منجر شود. برای همین کارخانه هایی به وجود آمدند که انواع ورق های سنگ مصنوعی(Corian)  و چوب مصنوعی(MDF) را تولید می کردند.

تولید سنگ کورین از کجا آغاز شد؟

سنگ مصنوعی کورین اولین بار در کمپانی دوپون در سال 1967 تولید شد. دوپون یک شرکت صنایع شیمیایی آمریکایی است که بسیاری از پلیمرها را توسعه داده است. مواد تشکیل دهنده کورین پلیمر اکریلیک و آلومینیوم هیدروکسید که مشتق شده از بوکسیت سنگ معدن است می باشد. این مواد پس از ترکیب در یک قالب ریخته شده و پس از مدتی تبدیل به ماده سنگ مانندی می شوند که شرکت دوپون نام آن را کورین گذاشت. پس از آن کمپانی های معتبر دیگری از جمله سامسونگ و ال جی و … مبادرت به تولید این سنگ مصنوعی کردند و هر کدام نام تجاری خود را بر آن نهادند. اما همچنان این سنگ مصنوعی در میان تولید کنندگان و مصرف کنندگان با نام کورین شناخته می شود.

مزایای سنگ کورین

 • ضد آب:

سنگ کورین کاملا در برابر نفوذ آب مقاوم است برای همین مناسب مکان هایی مثل سینک ظرفشویی یا روشویی است که آب ریزی زیادی دارند.

 • ضد قارچ و باکتری

صفحه کورین یک سطح کاملا تمیز و بهداشتی به دست می دهد که در برابر نفوذ انواع باکتری ها و قارچ مقاوم است. برای همین سنگ کورین مناسب محیط های بیمارستانی است که در آنها بهداشت از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 • ضد اسید و مواد شیمیایی

مواد اسیدی و شیمایی تاثیری روی صفحه کورین نمی گذارند. اما برای تمیز کردن آن از سفید کننده های قوی تر از 50% استفاده نکنید.

 • ضد حرارت

سنگ کابینت کورین حرارت را تا 100 درجه سانتیگراد یعنی نقطه جوش آب تحمل می کند. و از این نظر مقاوم تر و سخت تر از سطوح دیگر است.

 • قابلیت ترمیم همیشگی

ورق های سنگ کورین کاملا یک دست و یکپارچه هستند. به این معنی که در ساخت آنها از لایه های مختلف استفاده نشده است. برای همین در صورتی که بر اثر ضربه یا برخورد اشیا نوک تیز دچار خط و خش شد با پولش کردن به راحتی ترمیم شده و مثل روز اول صاف و صیقلی خواهد شد.

 • سطح صاف و یکپارچه

ورق های سنگ کورین قابلیت این را دارند که پس از نصب کاملا درزگیری شده و سطحی صاف و یکپارچه به وجود آورند. به طوری که بیننده ابدا متوجه وجود ورق های مختلف سنگ طبیعی نشود.

 • نگه داری آسان

سطح سنگ کورین به سادگی با یک دستمال نمدار نخی یا میکروفایبر تمیز می شود. اگر مقاومت لکه بالا بود می توانید از مواد شوینده و اسفنج استفاده کنید.

شاید مفید باشد
روشویی کورین چیست؟ مزایای بی شمار سنگ کورین برای سرویس بهداشتی

سنگ کورین

 • سبک تر و ارزان تر از سنگ طبیعی

سنگ کابینت کورین ظاهری کاملا شبیه به سنگ طبیعی دارد حال آن که بسیار سبک تر، ارزان تر و کاربردی تر از سنگ طبیعی می باشد.

 • رنگ بندی متنوع

در ابتدا رنگ بندی کورین بسیار محدود بود. اما پس از اینکه شرکت های معتبر مختلفی در سراسر دنیا شروع به تولید آن کردند، رنگ ها و طرح های متنوع تری را ارائه دادند.

معایب سنگ کورین

 • مواد شیمیایی خیلی قوی باعث تغییر رنگ آن می شوند. اما تغییر رنگ آن هم با یک پولیش ساده برطرف می شود.
 • صفحه کورین خش پذیر است و باید مراقب باشید اشیای نوک تیز با آن برخورد نکنند. اما اگر در سطح آن هم زخم یا خط و خش ایجاد شد جای نگرانی نیست چون با پولیش مثل روز اول خواهد شد.
 • سنگ مصنوعی کابینت آشپزخانه کورین تحمل وزن خیلی زیاد را ندارد. برای رفع این مشکل کافی است از ایستادن روی آن خودداری کنید. و البته احتمال خیلی کمی وجود دارد که نیاز شود روی صفحه کابینت بایستید!

کاربرد سنگ کورین

سنگ مصنوعی کورین به دلیل مزایای زیاد در ساختمان سازی کاربرد گسترده ای دارد. به دلیل خاصیت ضد آب بودن از آن در ساخت سینک ظرفشویی و روشویی استفاده می شود. به دلیل قابلیت خم شدن در سازه های منحنی شکل استفاده می شود. به دلیل سطح صاف و یکپارچه و خاصیت ترمیم پذیری فوق العاده ای که دارد در صفحه رویی کابینت استفاده می شود. به دلیل خاصیت ضد باکتری و آنتی باکتریال بودن در محیط های بیمارستانی و درمانگاهی استفاده می شود. کورین بهترین متریال برای سنگ مصنوعی کابینت آشپزخانه است.

سنگ کورین

رنگ بندی کورین

سنگ کورین می تواند ساده یا با طرح سنگ باشد. هنگام تولید کورین طرح دار، رنگ دانه هایی را به مواد اولیه آن اضافه می کنند. این رنگ دانه ها پس از اینکه سنگ نهایی تولید شد باعث می شوند طرحی شبیه سنگ طبیعی در سطح آن به وجود بیاید. کورین های طرح دار بسته به نوع رنگ دانه به کار رفته در آنها، دانه ریز، دانه درشت یا دانه متوسط هستند. کاتالوگ رنگ بندی کورین در برندهای مختلف تولید کننده آن، شامل رنگ های ساده و یا طرح سنگ هستند. کورین با رنگ ساده در دکوراسیون مدرن و کورین طرح دار در دکوراسیون کلاسیک استفاده می شود. البته عکس آن هم وجود دارد که با توجه به نیازمندی های مشتری مشخص می شود.

شاید مفید باشد
9 عامل تاثیر گذار در قیمت سنگ کورین و نحوه محاسبه قیمت کورین

ابعاد ورق کورین

ابعاد ورق کورین بر اساس کارخانه تولیدی متفاوت است. اندازه استاندارد یک ورق کورین 366 در 75 سانتیمتر است. ابعاد استاندارد ورق کورین برای صفحه روی کابینت مناسب هستند. ورق کورین با ابعاد متفاوت دیگری هم تولید می شود مثل 320 در 155 که برای جزیره مناسب هستند. ابعاد ورق کورین با توجه به نیاز شما و نوع کاری که دارید(کابینت آشپزخانه، سینک، روشویی و…) مشخص می شود. ضخامت سنگ کورین نیز 6، 8، 12 یا 19 میلیمتر می باشد. اگر در طرح سنگ مصنوعی کابینت آشپزخانه نیاز به ضخامت بیشتری بود با ترکیب دو ورق سنگ توسط چسب همرنگ خود آن می توان به ضخامت مورد نیاز خود دست یافت.

سنگ کورین

پولیش سنگ کورین

یکی از ویژگی های ممتاز صفحه کورین قابلیت تعمیر تا حد نو شدن است. این امکان با پولیش کردن میسر می شود. نگه داری و تمیز کردن سنگ کورین بسیار راحت است. اما در صورتی که روی آن خراش ایجاد شد یا تغییر رنگ به وجود آمد به راحتی با پولیش سنگ کورین مثل روز اول نو و صیقلی می شود. این امکان در بین سطوح مختلف کم نظیر بوده و باعث صرفه جویی زیادی در هزینه ها خواهد شد.

مقایسه دو سنگ کورین و کوارتز

سنگ کوارتز هم یکی دیگر از انواع سنگ مصنوعی قابل استفاده در ساختمان سازی است. در مقاله همه چیز در مورد سنگ کوارتز می توانید به طور کامل با سنگ مصنوعی کوارتز و مزایا و معایب آن آشنا شوید. در این قسمت از مقاله به بررسی شباهت ها و تفاوت های دو سنگ کورین و کوارتز می پردازیم.

بیش از 90 درصد سنگ کوارتز از مواد معدنی و طبیعی ساخته شده است. در صورتی که تنها حدود 60 درصد سنگ کورین از مواد طبیعی است. بنابراین سنگ کوارتز به سنگ طبیعی نزدیک تر است.

هر دو ضد آب و آنتی باکتریال هستند.

مقاومت کوارتز در برابر خط و خش بیشتر از کورین است. اما کورین قابلیت تعمیر و پولیش شدن دارد طوری که مثل روز اول خواهد شد.

کوارتز از کورین سنگین تر بوده و نصب آن دشوارتر است.

هنگام نصب کورین درزها با استفاده از ابزار و مواد مخصوص محو می شوند به صورتی که کاملا یکپارچه می شود. اما درزها در سنگ کوارتز قابل مشاهده هستند.

شاید مفید باشد
بهترین رنگ های صفحه کابینت کورین، نحوه نگه داری صفحه کورین سفید و مشکی

سنگ کورین به راحتی تعمیر شده و قابلیت ساب پذیری بالایی دارند در صورتی که ترمیم و ساب زدن سنگ کوارتز سخت تر بوده و نیاز به ابزارهای پیشرفته دارد.

قابلیت خم شدن سنگ کورین بیشتر از کوارتز است.