آژمان دیزاین

سنگ کوارتز

سنگ کوارتز چیست؟ مزایا و معایب سنگ کوارتز و کاربردهای آن

سنگ کوارتز یکی از جدیدترین سنگ هایی است که در همه نوع سطوح خصوصا صفحه روی کابینت آشپزخانه استفاده می شود. از قرن نوزده به بعد به دلیل افزایش چشمگیر شهرنشینی نیاز به ساختن خانه های بیشتر احساس شد. از آنجا که چوب و سنگ متریال های اصلی ساختن یک بنا می باشند استفاده بی رویه از چوب و سنگ طبیعی می توانست به نابودی کامل محیط زیست منجر شود. برای همین کارخانه هایی به وجود آمدند که انواع ورق های سنگ و چوب مصنوعی را تولید می کردند. برای اینکه بدانید سنگ کوارتز چیست و چگونه ساخته می شود در این مطلب با ما همراه باشید.

سنگ کوارتز چیست؟

برای اینکه بدانید سنگ کوارتز چیست نخست باید با ماده معدنی سیلیس آشنا شوید. سیلیس یک ماده معدنی است که پس از کربن دومین ماده سخت دنیا محسوب می شود. 93 درصد کوارتز را سیلیس تشکیل می دهد. برای همین کوارتز در مقایسه با سنگ های دیگر بسیار سخت تر و مقاوم تر است. 7 درصد باقیمانده کوارتز را رزین و رنگ دانه ها تشکیل می دهند. همه این موارد تشکیل دهنده طی فرآیند تولید تبدیل به یک سنگ یکپارچه می شوند که کوارتز نام دارد. خواص سیلیس به این سنگ منتقل می شود که باعث مقاومت بالای آن در برابر خراش، ساییدگی و ضربه می شود. کوارتز در واقع یک سنگ طبیعی است که با مقداری مواد مصنوعی ترکیب می شود و ورق های سنگ با ابعاد مختلف ایجاد می کند. بنابراین به کوارتز نه سنگ مصنوعی می توان گفت نه سنگ طبیعی و در برخی موارد از آن به عنوان سنگ مهندسی یاد می کنند.

مزایای سنگ کوارتز

 • کوارتز مقاوم در برابر خط و خش و ساییدگی است
 • کوارتز سنگی سخت بوده که به شدت در برابر ضربه و هر گونه ساییدگی مقاوم است
 • سنگ مصنوعی کوارتز کاملا ضد آب است
 • سنگ کوارتز کاملا بهداشتی و آنتی باکتریال است. چون باکتری ها و قارچ ها نمی توانند در ساختار آن نفوذ کنند.
 • نگه داری صفحه کابینت کوارتز آسان بوده و به راحتی تمیز می شود
 • کوارتز می تواند وزن بالایی را تحمل کند
 • سطح کوارتز کاملا صاف و صیقلی و بدون خلل و فرج است
 • به دلیل وجود رنگدانه در ساختار آن تنوع رنگ بالایی دارد
 • کوارتز حرارت تا 150 درجه سانتیگراد را تحمل می کند.
 • کوارتز در برابر تراش ها و برش های ظریف حین ساخت انعطاف بیشتری نسبت به سایر سنگ ها از خود نشان می دهد.
شاید مفید باشد
صفحه کابینت کوارتز اصفهان برند ایرانی و مورد اعتماد سنگ کوارتز

سنگ کوارتز

معایب سنگ کوارتز

 • در صفحات ساخته شده با سنگ مصنوعی کوارتز درزها قابل مشاهده هستند
 • در برابر نور خورشید و اشعه فرابنفش مقاومت کمی دارد برای همین مناسب استفاده در فضای باز نمی باشد
 • در حرارت بالای 150 درجه سانتیگراد ذوب می شود. برای این موضوع بهتر است ظرف داغی که مستقیما از روی اجاق برداشته اید روی صفحه کابینت کوارتز نگذارید. با قرار دادن زیردیگی های حصیری به راحتی می توانید از صفحه کابینت خود در برابر حرارت محافظت کنید.

رنگ بندی سنگ کوارتز برای کابینت

همانطور که پیشتر نیز گفتیم در ساختار سنگ مصنوعی کوارتز از رنگ دانه ها استفاده می شود. برای همین رنگ و طرح های متنوعی از سنگ مهندسی کوارتز وجود دارد. طیف رنگ ها آن قدر متعدد است که در انتخاب رنگ هماهنگ و متناسب با دکوراسیون منزل خود هیچ مشکلی پیدا نخواهید کرد. پر طرفدارترین رنگ های صفحه کوارتز سفید یا طیف های تیره تر آن مثل کرمی، استخوانی یا صدفی هستند.

شما می توانید کلیه رنگ های برندهای ایرانی و خارجی کوارتز را در کاتالوگ های رنگ کوارتز مشاهده نمایید.

سنگ کوارتز

بعضی از مدل های سنگ کوارتز برای کابینت از دو یا چند رنگ هستند که موجب ایجاد طرح های بسیار زیبا و هنری در سطح سنگ خواهند شد. این ترکیب ها می توانند شامل دو رنگ مکمل یا متضاد یا طیف های تیره و روشن از یک رنگ باشند. با توجه به موارد گفته شده حتما می توانید حدس بزنید چه تنوع نامحدودی در طرح و رنگ صفحه کوارتز وجود دارد.

ابعاد سنگ مهندسی کوارتز

ابعاد سنگ کوارتز بر اساس کارخانه های مختلف متفاوت است. اندازه معمول و استاندارد صفحه کوارتز 300 در 140 سانتیمتر می باشد. ضخامت ورق های کوارتز 12 یا 20 میلیمتر می باشد. این ابعاد سنگ کوارتز برای کابینت آشپزخانه مناسب است.

نوع دیگر ورق های کوارتز با ابعاد 320 در 155 ساخته می شوند که برای صفحه روی جزیره مناسب هستند. ورق های کوارتز با این ابعاد باعث می شوند صفحه جزیره کاملا یکپارچه و بدون درز از آب درآید.

کاربردهای سنگ کوارتز

صفحه کوارتز تقریبا برای تمامی سطوح قابل استفاده است. چون سطحی صاف و صیقلی داشته و بسیار مقاوم است. کاربرد عمده این سنگ ها در ساختمان سازی است. در بیشتر مواقع از سنگ کوارتز برای کابینت آشپزخانه استفاده می شود. بیشترین کاربرد سنگ مصنوعی کوارتز شامل موارد زیر می باشد:

 • صفحه روی کابینت آشپزخانه(کانترتاپ)
 • صفحه روی جزیره آشپزخانه
 • دیوار پوش و دیوار بین کابینتی
 • صفحه و بدنه انواع روشویی و سطوح سرویس بهداشتی
 • صفحه و بدنه میز منشی در فضاهای اداری
 • میز رستوران و کافی شاپ
 • صفحه و میز کار در فضاهای بهداشتی مثل آزمایشگاه ها و بیمارستان ها
شاید مفید باشد
قیمت صفحه کابینت کوارتز و مقایسه آن با انواع دیگر صفحه کابینت

نگه داری از صفحه کوارتز

سطوح کوارتزی بسیار صاف و ضد لک هستند برای همین نگه داری و تمیز کردن آنها بسیار راحت است. برای شستشوی روزانه سنگ کوارتز برای کابینت تنها استفاده از یک دستمال نرم و مرطوب کافی است. در صورت به وجود آمدن لکه سخت با آب گرم و صابون به راحتی می توانید لکه را پاک کنید. در صورتی که مواد چسبنده مثل رنگ یا آدامس روی سطح سنگ چسبید آن را به وسیله نوک کارد با احتیاط از روی سطح زدوده سپس با دستمال مرطوب آثار باقیمانده آن را پاک کنید. دقت داشته باشید که هنگام شستشوی صفحه کوارتز از پدها یا اسفنج های خیلی زبر و مواد شوینده اسیدی خیلی قوی استفاده نکنید.

سنگ کوارتز

قیمت سنگ کوارتز

قیمت سنگ کوارتز از سنگ طبیعی کمتر است. اما از گرانیت و سنگ کورین گران تر است. هر چه ضخامت ورق کوارتز بیشتر باشد قیمت سنگ کوارتز بالاتر خواهد بود. و هر چه طرح سنگ کوارتز به سنگ طبیعی نزدیک تر باشد قیمت گران تری دارد.  به طور کلی فاکتورهای موثر در قیمت سنگ کوارتز عبارتند از:

 • کارخانه تولید کننده
 • ابعاد سنگ
 • ضخامت ورق کوارتز
 • طرح و رنگ صفحه کوارتز

گروه تولیدی آژمان دیزاین نمایندگی رسمی برندهای معتبر کوارتز در سراسر ایران می باشد. جهت دریافت لیست قیمت سنگ کوارتز و مشاوره برای خرید صفحه کوارتز به بخش تماس با ما مراجعه کنید یا با شماره 09122072126 تماس بگیرید.

مقایسه دو سنگ کورین و کوارتز

سنگ کورین هم یکی دیگر از انواع سنگ مصنوعی قابل استفاده در ساختمان سازی است. در مقاله همه چیز در مورد سنگ کورین می توانید به طور کامل با سنگ مصنوعی کورین و مزایا و معایب آن آشنا شوید. در این قسمت از مقاله به بررسی شباهت ها و تفاوت های دو سنگ کورین و کوارتز می پردازیم.

بیش از 90 درصد سنگ کوارتز از مواد معدنی و طبیعی ساخته شده است. در صورتی که تنها حدود 60 درصد سنگ کورین از مواد طبیعی است. بنابراین سنگ کوارتز به سنگ طبیعی نزدیک تر است.

هر دو ضد آب و آنتی باکتریال هستند.

مقاومت کوارتز در برابر خط و خش بیشتر از کورین است. اما کورین قابلیت تعمیر و پولیش شدن دارد طوری که مثل روز اول خواهد شد.

شاید مفید باشد
جذاب ترین رنگ های صفحه کابینت کوارتز، مدل های جدید سال 1401

کوارتز از کورین سنگین تر بوده و نصب آن دشوارتر است.

هنگام نصب کورین درزها با استفاده از ابزار و مواد مخصوص محو می شوند به صورتی که کاملا یکپارچه می شود. اما درزها در سنگ کوارتز قابل مشاهده هستند.

سنگ کورین به راحتی تعمیر شده و قابلیت ساب پذیری بالایی دارند در صورتی که ترمیم و ساب زدن سنگ کوارتز سخت تر بوده و نیاز به ابزارهای پیشرفته دارد.

قابلیت خم شدن سنگ کورین بیشتر از کوارتز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برندهای خارجی سنگ کورین

برندهای ایرانی سنگ کورین

برندهای خارجی سنگ کوارتز

برندهای ایرانی سنگ کوارتز

برندهای دیگر

×