آژمان دیزاین

سرامیک پرسلان

سرامیک پرسلان چیست؟ مزایا و معایب سرامیک پرسلان یا زیگما

سرامیک پرسلان یا زیگما جدیدترین متریال در ساختمان سازی خصوصا برای صفحه روی کابینت است. پرسلان درواقع نوع خاصی از سرامیک است که طی فرآیند خاصی تولید می شود. روند استفاده از پرسلان سرامیک هر روز در حال افزایش است. برای همین این مقاله برای آشنایی بیشتر شما با سرامیک پرسلان، مزایا و معایب و کاربردهای آن تهیه و تنظیم شده است.

سرامیک پرسلان چیست؟

اساس سرامیک پرسلان خاک رس است اما نه هر نوع رس! خاک رس مورد استفاده در پرسلان معمولا خاک رس چینی است و حاوی درصد بالایی از ماده معدنی معروف به نام کائولینیت همراه با سیلیس، فلداسپات و سایر اکسیدهای معدنی است که همه اینها در کنار یکدیگر عامل مقاومت و دوام بالای پرسلان خواهند شد.

این ترکیب در کوره و در دمای بسیار بالا پخته می شود و در نهایت یک ماده فوق العاده متراکم تولید می شود که به پرسلان معروف است. در حین ساخت از لعاب های رنگی به منظور ایجاد رنگ ها و طرح های مختلف روی سطح سرامیک استفاده می شود.

سرامیک پرسلان با نام تجاری زیگما نیز شناخته می شود. از زیگما در سرویس بهداشتی، راه پله، کف، دیوار و نمای ساختمان نیز استفاده می شود.

در ویدیوی زیر مراحل ساخت سرامیک پرسلان در کارخانه به طور کامل نمایش داده شده است.

انواع سرامیک پرسلان

انواع سرامیک پرسلان را بر اساس نوع پوشش آن تعیین می کنند. هر پوششی ویژگی های خاصی به سرامیک می دهد. سرامیک پرسلان پس از اینکه از تنور بیرون آمد سطحی زبر دارند که برای استفاده در فضاهای بیرونی مثل حیاط یا باغ ایده آل است.

اما برای استفاده در فضاهای داخلی لازم است نوعی پوشش سرامیکی روی سطح آن قرار بگیرد. برای رفع این زبری و رسیدن به سطحی صاف و شفاف سه راه وجود دارد.

1-استفاده از پوشش لعاب

پرسلان می تواند لعاب دار یا بدون لعاب باشد. پس از تولید پرسلان لعاب طرح دار یا بدون طرح روی سطح آن اعمال می شود و سپس دوباره به کوره برمی گردد تا لعاب کاملا بچسبد. لعاب باعث می شود سطح پرسلان صاف و بدون تخلخل و ضد لک شود.

2-پرداخت و پولیش سطح سرامیک

در این روش سطح سرامیک پس از تولید توسط دستگاه های خاص و با برس های متنوع پرداخت و پولیش می شود. به سرامیک هایی که پولیش می شوند سرامیک سوپر پولیش نیز می گویند.

3-پوشش نانو

سرامیک هایی که با روش دوم پرداخت و پولیش شده اند منافذ ریزی در سطح خود دارند که باعث جذب آب و آلودگی می شوند برای رفع این مشکل به پوشش نانو نیاز است. سرامیک با پوشش نانو در بازار به سرامیک پرسلان نانو پولیش معروف است.

سرامیک پرسلان نانو پولیش

سرامیک پرسلان نانو پولیش یکی از انواع سرامیک پرسلان است که هم پولیش شده و هم دارای پوشش نانو است. خاصیت غیرقابل نفوذ بودن سرامیک پرسلان نانوپولیش باعث شده که در سال های اخیر بسیار پرکاربرد باشد.

سرامیک پرسلان

مزایای سرامیک پرسلان

مزایای سرامیک پرسلان باعث رشد روزافزون استفاده از آن در پروژه های ساختمانی است. در این قسمت از مقاله به بررسی این ویژگی های مثبت می پردازیم.

ضد آب

سرامیک معمولی آب را جذب می کند اما سرامیک پرسلان نانو پولیش کاملا ضد آب است. قطرات آب به هیچ عنوان نمی توانند در پرسلان نفوذ کنند.

صددرصد ضد لک

پرسلان در برابر لکه آب، مواد غذایی، مواد اسیدی و چربی کاملا مقاوم است. این خاصیت فوق العاده را پولیش و پوشش نانو به پرسلان می دهد.

ضد حرارت

پرسلان در دمای خیلی زیاد تولید می شود لذا مقاومت بالایی در برابر حرارت دارد. اما در هر حال توصیه می شود از گذاشتن قابلمه کاملا داغ روی آن خودداری کنید.

ضد خط و خش

مقاومت پرسلان در برابر خط و خش در حد گرانیت و کوارتز است. ماده سیلیس و پوشش لعاب باعث سختی و ضد خش شدن سرامیک پرسلان می شوند.

مقاوم در برابر مواد اسیدی

سطح پرسلان دربرابر مواد شوینده شیمیایی و مواد غذایی اسیدی بسیار مقاوم است و در تماس با این مواد تغییر رنگ نمی دهد یا سفید نمی شود.

کاملا سخت و مقاوم

پرسلان ماده ای بسیار مستحکم و مقاومت در برابر وزن بالا، ضربه یا ساییدگی است.

مقاوم در برابر اشعه فرابنفش

پرسلان در برابر اشعه فرابنفش و نور خورشید مقاومت بالایی دارد و آفتاب موجب تغییر رنگ آن نخواهد شد. برای همین جهت استفاده در فضای بیرون از خانه مناسب است.

انواع سرامیک پرسلان

رنگ و طرح های متنوع

سرامیک پرسلان دارای طرح و رنگ های گوناگونی است که اکثرا شبیه سنگ طبیعی یا سنگ مرمر هستند.

قابل بازیافت و سازگار با محیط زیست

ماده پرسلان 100% طبیعی و با مواد خام و خاک رس ساخته می شود. برای همین پس از چند سال می تواند به طول کامل بازیافت شود بدون اینکه آسیبی به محیط زیست برساند.

قیمت مناسب

پرسلان نسبت به انواع دیگر متریال های صفحه کابینت قیمت مناسب تری دارد.

معایب سرامیک پرسلان

بدنه سرامیک از پوشش لعاب آن جدا است

همانطور که قبلا گفتیم پس از تولید پرسلان روی آن را با لعاب می پوشانند و طرح روی آن نیز به وسیله لعاب ایجاد می شود. این موضوع باعث می شود طرح فقط روی پوشش رویی سرامیک قرار داشته باشد و در صورت آسیب به لعاب، طرح آن نیز از بین می رود. مشکل دیگری که وجود دارد این است که طرح لعاب روی لبه های سرامیک پرسلان قابل مشاهده نیست.

امکان ابزارکاری و ساختن لبه در آن وجود ندارد

وقتی از پرسلان برای صفحه روی کابینت استفاده شود، نمی توان انواع ابزار کلاسیک(دو پله، سه پله و…) را روی گوشه ها و لبه های آن اجرا کرد. سرامیک پرسلان تنها به صورت ساده و مدرن قابل نصب است.

امکان خراشیده شدن با چاقوهای سرامیکی وجود دارد

سطح پرسلان کاملا سخت و غیرقابل نفوذ است اما تنها چیزی که می تواند باعث خراشیده شدن آن بشود چاقوی سرامیکی است. البته خوشبختانه استفاده از چاقوهای سرامیکی در میان ایرانیان رایج نیست. در هر صورت بهتر است هنگام خرد کردن مواد غذایی از تخته برش استفاده کنید.

پرسلان ترمیم پذیر نیست

پرسلان خیلی سخت و مقاوم است و به راحتی آسیب نمی بیند اما در صورت خط و خراش برداشتن قابل ترمیم نیست.

کاربردهای پرسلان

پرسلان سرامیک پرکاربردترین متریال در ساختمان های امروزی است. به دلیل مزایای ویژه و فوق العاده ای که دارد خیلی زود میان مردم محبوبیت پیدا کرد. از جمله کاربردهای پرسلان سرامیک به شرح زیر می باشند.

  • صفحه روی کابینت و صفحه روی جزیره آشپزخانه
  • کانترتاپ رستوران ها و کافی شاپ ها
  • میز بیمارستان ها و آزمایشگاه ها
  • دیوار و کف سرویس بهداشتی
  • سینک ظرفشویی روکار

سرامیک پرسلان نانو پولیش

ابعاد و ضخامت پرسلان سرامیک

سرامیک پرسلان نازک و سبک بوده و ضخامت معمول اسلب های پرسلان بین 6 تا 12 میلیمتر است. ابعاد اسلب پرسلان نیز 320 در 160 سانتیمتر است. به خاطر همین ابعاد بزرگ پرسلان هنگام نصب درزهای کمتری مورد نیاز است و برای جزیره اغلب یک اسلب کافی است.

تمیز کردن سطح پرسلان

سطح پرسلان غیرمتخلخل و غیرقابل نفوذ در برابر انواع آلودگی ها است. بنابراین با تمیز کردن منظم به راحتی می توان به یک محیط بهداشتی رسید. تمیز کردن روزانه با دستمال نرم و مرطوب میسر است.

لکه های سخت را می توان با مواد شوینده شیمیایی از بین برد. با اینکه پرسلان مقاومت بی نظیری در برابر مواد شوینده دارد اما باز بهتر است به دفعات و طولانی مدت از مواد شیمیایی قوی استفاده نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برندهای خارجی سنگ کورین

برندهای ایرانی سنگ کورین

برندهای خارجی سنگ کوارتز

برندهای ایرانی سنگ کوارتز

برندهای دیگر

×