آژمان دیزاین

سرامیک پرسلان

سرامیک پرسلان چیست؟ انواع سرامیک پرسلان نانوپولیش و لعاب‌دار، کاتالوگ و قیمت سرامیک پرسلان(زیگما)

سرامیک پرسلان، جدیدترین متریال برای صفحه روی کابینت

سرامیک پرسلان جدیدترین متریال در ساختمان سازی خصوصا برای صفحه روی کابینت است. برای اینکه بدانید سرامیک پرسلان چیست، کافی است تفاوت آن با سرامیک معمولی را بدانید. اصلی‌ترین و مهم‌ترین تفاوت پرسلان با سرامیک‌های دیگر استحکام مثال‌زدنی آن در برابر ضربه و ترک خوردن است. ضدآب بودن سرامیک پرسلان مزیت بزرگ دیگر آن در مقایسه با سرامیک معمولی است.

این روزها اگر دنبال سنگ و کاشی و سرامیک در بازار باشید قطعا نام پرسلان زیاد به گوشتان خواهد خورد. شاید به نظرتان نامی جدید و ناآشنا باشد. یا اینکه نامش را شنیده‌اید اما دقیقا ندانید چیست و به چه دردی می‌خورد و چه مزایا و معایبی دارد. اگر اینطور است، در این مطلب با ما همراه شوید.

سرامیک پرسلان چیست؟

اساس سرامیک پرسلان خاک رس است اما نه هر نوع رس! خاک رس مورد استفاده در پرسلان معمولا خاک رس چینی است و حاوی درصد بالایی از ماده معدنی معروف به نام کائولینیت همراه با سیلیس، فلداسپات و سایر اکسیدهای معدنی است که همه اینها در کنار یکدیگر عامل مقاومت و دوام بالای پرسلان خواهند شد.

مواد ذکر شده پس از ترکیب در کوره در دمایی بین 1200 تا 1400 درجه سانتیگراد و به مدت 2 ساعت پخته می‌شوند. این دمای زیاد در کنار فشار زیاد باعث تراکم قابل توجه پرسلان و غیرمتخلخل بودن آن می‌شود. سرامیک پرسلان، استحکام و ماندگاری فوق‌العاده خود را مرهون همین فرآیند تولید(فشار و دمای بسیار زیاد) است.

اما کار به همین جا ختم نمی‌شود! اتفاقات جالب دیگری نیز در راه است!

سرامیک پرسلان

پوشش رویه سرامیک پرسلان

مواردی که تا به حال گفتیم فقط مرحله اول تولید سرامیک پرسلان است. پرسلان وقتی از کوره بیرون می‌آید سطحی زبر و خشن دارد و مناسب استفاده در فضاهای داخلی نیست. به همین دلیل است که مرحله دوم یعنی ایجاد پوشش رویی شروع می‌شود.

پوشش سرامیک پرسلان دو نوع است: لعاب و پولیش

پوشش لعاب سرامیک پرسلان

پرسلان می تواند لعاب دار یا بدون لعاب باشد. پس از تولید پرسلان لعاب طرح دار یا بدون طرح روی سطح آن اعمال می شود و سپس دوباره به کوره برمی گردد تا لعاب کاملا بچسبد. لعاب باعث می شود سطح پرسلان کاملا صیقلی، بدون تخلخل و ضد لک شود.

پرداخت و پولیش سطح سرامیک پرسلان

در این روش سطح سرامیک پس از تولید توسط دستگاه‌های خاص و با برس‌های متنوع پرداخت و پولیش می شود. به سرامیک هایی که پولیش می شوند سرامیک سوپر پولیش نیز می‌گویند.

پوشش نانو

سرامیک هایی که با روش دوم پرداخت و پولیش شده اند منافذ ریزی در سطح خود دارند که باعث جذب آب و آلودگی می شوند برای رفع این مشکل به پوشش نانو نیاز است. سرامیک با پوشش نانو در بازار به سرامیک پرسلان نانو پولیش معروف است.

سرامیک پرسلان نانو پولیش

سرامیک پرسلان نانو پولیش یکی از انواع سرامیک پرسلان است که هم پولیش شده و هم دارای پوشش نانو است. خاصیت غیرقابل نفوذ بودن سرامیک پرسلان نانو پولیش باعث شده که در سال های اخیر بسیار پرکاربرد باشد.

سرامیک پرسلان

تفاوت پرسلان لعاب شده و پولیش شده

1-پرسلان لعابدار مقاومت بیشتری در برابر رطوبت دارد. درواقع جذب آب در آن کمتر است اما لغزندگی آن بیشتر است. برای همین مناسب استفاده برای کف نیست چون امکان سرخوردن هست.

2-پرسلان لعابدار براق و یکدست و لوکس است و معمولا در دکوراسیون فضاهای داخلی برای زیبایی بیشتر استفاده می‌شود.

3-سرامیک پرسلان پولیش شده سطح متخلخل‎‌تری دارد و لغزندگی آن کمتر است. برای همین جهت استفاده در کف در فضاهای بیرونی(مثل حیاط یا پارکینگ) مناسب‌تر است. ولی اگر پوشش نانو بگیرد مثل پرسلان لعابدار صاف و براق می‌شود.

مزایای سرامیک پرسلان

مزایای سرامیک پرسلان باعث رشد روزافزون استفاده از آن در پروژه های ساختمانی است. در این قسمت از مقاله به بررسی این ویژگی های مثبت می پردازیم.

ضد آب

سرامیک معمولی آب را جذب می کند اما سرامیک پرسلان کاملا ضد آب است. قطرات آب به هیچ عنوان نمی توانند در پرسلان نفوذ کنند. برای همین سرامیک پرسلان یکی از بهترین گزینه‌ها برای صفحه و سینک است.

سرامیک پرسلان نانو پولیش

تست ضد آب بودن پرسلان

برای آزمایش اینکه سرامیک پرسلان تولید شده ضد آب است یا نه ابتدا آن را وزن می‌کنند سپس 24 ساعت در آب نگهداشته و پس از آن دوباره وزن می‌کنند. هرچه این افزایش وزن کمتر باشد درنتیجه سرامیک تولید شده در برابر نفوذ آب مقاوم‌تر است.

سرامیک پرسلان باکیفیت تنها نیم درصد آب جذب می‌کند. یعنی در وزن‌کشی دوم نیم درصد به وزنش اضافه شده است.

صددرصد ضد لک

پرسلان در برابر لکه آب، مواد غذایی، مواد اسیدی و چربی کاملا مقاوم است. این خاصیت فوق العاده را پولیش و پوشش نانو به پرسلان می دهد.

ضد حرارت

پرسلان در دمای خیلی زیاد(1200درجه) تولید می شود لذا مقاومت بالایی در برابر حرارت دارد. اما در هر حال توصیه می شود از گذاشتن قابلمه کاملا داغ روی آن خودداری کنید.

ضد خط و خش

مقاومت پرسلان در برابر خط و خش در حد گرانیت و کوارتز است. ماده سیلیس و پوشش لعاب باعث سختی و ضد خش شدن سرامیک پرسلان می شوند.

مقاوم در برابر مواد اسیدی

سطح پرسلان دربرابر مواد شوینده شیمیایی و مواد غذایی اسیدی بسیار مقاوم است و در تماس با این مواد تغییر رنگ نمی دهد یا سفید نمی‌شود.

کاملا سخت و مقاوم

پرسلان ماده ای بسیار مستحکم و مقاومت در برابر وزن بالا، ضربه یا ساییدگی است.

مقاوم در برابر اشعه فرابنفش

پرسلان در برابر اشعه فرابنفش و نور خورشید مقاومت بالایی دارد و آفتاب موجب تغییر رنگ آن نخواهد شد. برای همین جهت استفاده در فضای بیرون از خانه مناسب است.

رنگ و طرح های متنوع

سرامیک پرسلان، برعکس سرامیک‌های سنتی، دارای طرح و رنگ های گوناگونی است که اکثرا شبیه سنگ طبیعی یا سنگ مرمر هستند.

کاتالوگ طرح‌های سرامیک پرسلان(زیگما)

قابل بازیافت و سازگار با محیط زیست

ماده پرسلان 100% طبیعی و با مواد خام و خاک رس ساخته می شود. برای همین پس از چند سال می‌تواند به طول کامل بازیافت شود بدون اینکه آسیبی به محیط زیست برساند.

قیمت مناسب سرامیک پرسلان

پرسلان نسبت به انواع دیگر متریال‌های صفحه کابینت قیمت مناسب‌تری دارد.

اجرای کانتر منشی مطب دکتر فرانک راسخ با پرسلان

میز منشی با سرامیک پرسلان زیگما

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پروژه با شماره ۰۲۱۳۳۲۶۹۰۰۱ تماس بگیرید.

معایب سرامیک پرسلان

بدنه سرامیک از پوشش لعاب آن جدا است

همانطور که قبلا گفتیم پس از تولید پرسلان روی آن را با لعاب می پوشانند و طرح روی آن نیز به وسیله لعاب ایجاد می‌شود. این موضوع باعث می‌شود طرح فقط روی پوشش رویی سرامیک قرار داشته باشد و در صورت آسیب به لعاب، طرح آن نیز از بین می‌رود. مشکل دیگری که وجود دارد این است که طرح لعاب روی لبه‌های سرامیک پرسلان قابل مشاهده نیست.

طرح‌های ابزار و لبه برای سرامیک پرسلان محدود است.

وقتی از پرسلان برای صفحه روی کابینت یا انواع کانترتاپ دیگر استفاده شود، نمی‌توان انواع ابزار کلاسیک(دو پله، سه پله و…) را روی گوشه‌ها و لبه‌های آن اجرا کرد. بلکه چند طرح ساده، اما شیک و مدرن را می‌توان برای لبه‌های پرسلان اجرا کرد. این طرح‌ها را در تصویر زیر مشاهده کنید:

سرامیک پرسلان

امکان خراشیده شدن با چاقوهای سرامیکی وجود دارد

سطح پرسلان کاملا سخت و غیرقابل نفوذ است اما تنها چیزی که می تواند باعث خراشیده شدن آن بشود چاقوی سرامیکی است. البته خوشبختانه استفاده از چاقوهای سرامیکی در میان ایرانیان مرسوم نیست. در هر صورت بهتر است هنگام خرد کردن مواد غذایی از تخته برش استفاده کنید.

پرسلان ترمیم پذیر نیست

پرسلان خیلی سخت و مقاوم است و به راحتی آسیب نمی بیند اما در صورت خط و خراش برداشتن قابل ترمیم نیست.

تفاوت سرامیک پرسلان با سرامیک معمولی

وقتی برای یافتن یک متریال خوب برای صفحه کانتر، کف، دیوار یا نما می‌گردید، فروشندگان گزینه‌های متعددی را پیش رویتان می‌گذارند. این تنوع طرح و رنگ و جنس ممکن است شما را گیج کند. به طور قطع کسب آگاهی لازم در مورد انواع سرامیک، انتخاب را برای شما خیلی راحت‌تر خواهد کرد. در این بخش تفاوت سرامیک پرسلان با سرامیک معمولی را برای کمک به انتخاب بهتر و باصرفه‌تر مطرح کرده‌ایم.

مواد اولیه سرامیک پرسلان با سرامیک معمولی یکی است اما مواد سرامیک پرسلان ظریف‌تر و خالص‌تر هستند و ماشین آلات مورد استفاده برای پردازش این مواد اولیه به طور خاص برای پرسلان ساخته شده‌اند. چرا که نیاز است مواد اولیه بسیار بیشتر از سرامیک سنتی فشرده شوند.

زمان پخت سرامیک پرسلان 2 ساعت و زمان پخت سرامیک‌های سنتی نهایت 40 دقیقه است. این امر موجب می‌شود پرسلان قوی‌تر و غیرقابل نفوذتر شود.

سرامیک پرسلان نانو پولیش

سرامیک پرسلان در برابر شرایط جوی مختلف قابل استفاده است. چون تغییرات آب و هوایی و سرد و گرم شدن‌های متعدد موجب آسیب دیدن یا ترک خوردن آن نمی‌شود. لذا برای فضای بیرون در مناطق سردسیر معمولا سرامیک پرسلان را پیشنهاد می‌کنند. حال آنکه انواع دیگر سرامیک این سختی ویژه را ندارند.

سرامیک پرسلان به شدت محکم و مقاوم در برابر ضربه، خط و خراش، ساییدگی و ترک خوردن است. ولی در مورد سرامیک معمولی این قول را نمی‌توان داد.

سرامیک پرسلان به خاطر پوشش لعابی یا پولیشی خود، طرح و رنگ‌های متنوع‌تری از سرامیک معمولی دارد.

سطح سرامیک پرسلان صاف و بدون تخلخل بوده و در برابر نفوذ آب و رطوبت به شدت مقاوم است. برای همین یک گزینه عالی برای مکان‌های مرطوب و در معرض آب مثل حمام و دستشویی و آشپزخانه است.

برش و نصب سرامیک پرسلان از سرامیک معمولی سخت‌تر است و حتما باید توسط متخصص انجام شود.

و اما می‌رسیم به بخش مهم ماجرا یعنی قیمت! طبیعتا سرامیک پرسلان به دلیل مزایای خیلی بیشتری که دارد قیمت بالاتری نیز نسبت به سرامیک معمولی دارد.

اجرای سه روشویی با سرامیک پرسلان

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پروژه با شماره ۰۲۱۳۳۲۶۹۰۰۱ تماس بگیرید.

کاربردهای پرسلان

پرسلان سرامیک پرکاربردترین متریال در ساختمان های امروزی است. به دلیل مزایای ویژه و فوق العاده ای که دارد خیلی زود میان مردم محبوبیت پیدا کرد. از جمله کاربردهای پرسلان سرامیک به شرح زیر می باشند.

  • صفحه روی کابینت و صفحه روی جزیره آشپزخانه
  • نمای ساختمان
  • کف حیاط
  • کف پارکینگ
  • دیوار
  • راه پله
  • حمام و دستشویی
  • کانترتاپ رستوران ها و کافی شاپ ها
  • میز بیمارستان ها و آزمایشگاه ها
  • سینک ظرفشویی روکار

سرامیک پرسلان نانو پولیش

ابعاد و ضخامت پرسلان سرامیک

سرامیک پرسلان نازک و سبک بوده و ضخامت معمول اسلب‌های پرسلان بین 6 تا 12 میلیمتر است.

ابعاد اسلب پرسلان: پرسلان معمولا با ارتفاع 300 و 310 و عرض‌های متفاوت از 100 تا 145 عرضه می‌شود. به خاطر همین ابعاد بزرگ پرسلان هنگام نصب درزهای کمتری مورد نیاز است و برای جزیره اغلب یک اسلب کافی است.

ابعاد بزرگ سرامیک پرسلان، مخصوصا هنگامی که برای کف یا دیوار استفاده می‌شود، موجب یکپارچگی فضا و ایجاد حس وسعت و گستردگی می‌شود.

سرامیک پرسلان

نگهداری و تمیز کردن سطح پرسلان

سطح پرسلان غیرمتخلخل و غیرقابل نفوذ در برابر انواع آلودگی‌ها است. بنابراین با تمیز کردن منظم به راحتی می توان به یک محیط بهداشتی رسید. تمیز کردن روزانه با دستمال نرم و مرطوب میسر است.

لکه های سخت را می توان با مواد شوینده شیمیایی از بین برد. با اینکه پرسلان مقاومت بی نظیری در برابر مواد شوینده دارد اما باز بهتر است به دفعات و طولانی مدت از مواد شیمیایی قوی استفاده نکنید.

اگر سرامیک پرسلان را به عنوان پوشش کف در فضاهای بیرون استفاده می‌کنید، بهتر است هرازگاهی آن را دوغاب کاری کنید تا از جذب آلودگی در درزها جلوگیری شود.

سرامیک پرسلان نانو پولیش برای کف حیاط و پارکینگ

سرامیک پرسلان وقتی از کوره بیرون می‌آید سطحی زبر دارد و اگر پولیش شود، برای استفاده در کف حیاط یا کف پارکینگ مناسب است. اما برای فضاهای داخلی مثل صفحه روی کابینت بهتر است پوشش لعاب‌دار داشته باشد و بعد مجدد در کوره عمل‌آوری شود.

سرامیک پرسلان نانو پولیش صاف‌تر از پرسلانی است که فقط پولیش شده است. درواقع پوشش نانو برای حذف منافذ ریز سطح پرسلان انجام می‌شود. لذا برای استفاده در کف، بهتر است سرامیک پرسلان پولیش شده به جای سرامیک پرسلان نانو پولیش استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 20 =

برندهای خارجی سنگ کورین

برندهای ایرانی سنگ کورین

برندهای خارجی سنگ کوارتز

برندهای ایرانی سنگ کوارتز

برندهای دیگر

آخرین پروژه‌ها

آخرین مطالب وبلاگ

×