آژمان دیزاین

تفاوت سینک کورین و گرانیتی

تفاوت سینک کورین و گرانیتی

برای اینکه تفاوت سینک کورین و گرانیتی را بدانید لازم است در مورد هر دو متریال اطلاعات کافی کسب کنید. به راستی کدام بهتر است؟ سینک کورین یا سینک گرانیتی؟ درواقع نمی توان به این سوال پاسخ قاطعی داد. چون به عوامل زیادی از جمله نیاز، سلیقه، نحوه نگه داری و بودجه شما بستگی دارد. در این مطلب با ما همراه باشید تا با بررسی تفاوت سینک کورین و گرانیتی و در نظر گرفتن نیازمندی های خود بهترین تصمیم را بگیرید.

آشنایی با کورین و گرانیت

کورین یک سنگ مصنوعی ساخته دست بشر بوده که در کارخانه ها تولید می شود. سنگ کورین ترکیبی از اکریلیک، اپوکسید و پلی استر است که با انواع رنگدانه ها ترکیب شده و در قالب هایی با اندازه های استاندارد ریخته می شود.

گرانیت یک سنگ آذرین طبیعی است که از دل زمین و معادن در می آید. سپس در اندازه های استاندارد تراش خورده و در ساختمان سازی استفاده می شود.

بررسی تفاوت سینک کورین و گرانیتی از جنبه های متفاوت

زیبایی ظاهری

در ترکیب مواد اولیه سنگ کورین رنگ دانه هایی به کار می روند تا به صورت طبیعی ایجاد طرح های خاص کنند. این رنگ دانه ها یا شفاف و کریستالی یا براق هستند. برای همین هنگام انتخاب سینک طرح کورین با طرح های متنوع و گسترده تری روبرو هستیم. برخی غیرطبیعی بودن ظاهر کورین را جز معایب سینک کورین در نظر می گیرند. این مورد کاملا سلیقه ای است و نمی توان در مورد آن نظر قاطعی داد.

سنگ گرانیتی یک سنگ طبیعی است که طرح آن کاملا طبیعی بوده و به مکانی که استخراج شده بستگی دارد. برای همین تنوع طرح و رنگ در سنگ گرانیتی محدودتر می باشد.

نتیجه: اگر در انتخاب طرح سینک یا صفحه کابینت سختگیر هستید یا ست کردن آن با دیگر وسایل آشپزخانه برایتان اهمیت زیادی دارد حتما سراغ سینک طرح کورین بروید تا در میان طرح های گوناگون آن انتخاب های بیشتری داشته باشید. در صورتی طرفدار عناصر طبیعی بوده و زیبایی های بکر طبیعت برای شما مهم است سینک های گرانیتی برای شما ساخته شده است.

تفاوت سینک کورین و گرانیتی

مقاومت در برابر حرارت و رطوبت

سنگ کورین یک سطح غیرمتخلخل است برای همین کاملا ضد آب بوده و حرارت را تا 100 درجه سانتیگراد تحمل می کند. هنگام تمیز کردن سینک ظرفشویی کورین انواع لکه ها به راحتی با آب گرم و دستمال پاک می شوند.

شاید مفید باشد
روشویی کورین چیست؟ مزایای بی شمار سنگ کورین برای سرویس بهداشتی

سنگ گرانیت یک سطح متخلخل است و برای همین مقاومت زیادی در برابر لکه آب و مواد غذایی ندارد و اگر لکه های روی آن به سرعت پاک نشوند ممکن است ماندگار شوند. اما مقاومت سنگ گرانیت در برابر حرارت بسیار بالاست و حتی با گذاشتن قابلمه داغ روی آن آسیبی نمی بیند.

نتیجه: این مورد به نحوه استفاده شما از سینک ظرفشویی برمی گردد. در خصوص ضد لکه و ضد آب بودن سینک طرح کورین برنده است. اما وقتی صحبت از مقاومت در برابر اجسام داغ به میان آید سینک گرانیتی حرف اول را می زند.

مراقبت و تمیز کردن

سینک های ظرفشویی کورین سطحی صاف و یک دست داشته و به راحتی لکه نمی گیرند. در صورت لکه شدن با یک دستمال مرطوب یا آب و صابون کاملا پاک می شوند. برای همین سینک های کورین به عنوان سینک های کاملا بهداشتی و آنتی باکتریال شناخته می شوند.

سطوح گرانیتی مثل سینک گرانیت کمی خلل و فرج در سطح خود دارند و به اندازه سینک های اکریلیک مثل کورین صاف و صیقلی نیستند. برای همین در برابر لکه ها کمی حساس هستند. البته در صورت تمیز شدن متناوب مشکلی با لکه پذیری سینک های گرانیتی نخواهید داشت.

نتیجه: اگر بهداشتی بودن سینک برای شما مهم است سینک های ظرفشویی کورین در این مورد بهترین هستند. تمیز کردن سینک ظرفشویی کورین بسیار راحت است. اگر عادت به تمیز کردن سینک در فواصل منظم دارید سینک گرانیتی می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

کورین یا گرانیت

دوام و استحکام

یکی از موارد بحث برانگیز تفاوت سینک کورین و گرانیتی در دوام و استحکام آنهاست. یکی از معایب سینک کورین این است که در برخورد با اشیای زبر یا نوک تیز خط و خراش برمیدارد. اما همه اینها با یک پولیش ساده کاملا از بین می روند. در نتیجه اصلا لازم نیست نگران خش پذیری سینک ظرفشویی کورین باشید.

سنگ گرانیت بسیار سخت تر از سنگ کورین است بنابراین سینک گرانیتی در برخورد با اشیا نوک تیز بسیار مقاوم تر است. اما شکننده است و به راحتی ترک می خورد. برای همین هنگام ظرف شستن باید مراقب باشید ضربه محکمی به آن وارد نشود.

شاید مفید باشد
انواع سینک ظرفشویی جدید از جنس سنگی، استیل، گرانیتی و سرامیکی

نتیجه: این مورد نیز به نحوه نگه داری شما از سینک ظرفشویی برمیگردد. یکی از معایب سینک کورین خش پذیری آن است که با ساب و پولیش کاملا رفع می شود. اما سینک گرانیتی در صورتی که شکست یا ترک خورد باید کاملا تعویض شود.

طول عمر

یکی از تفاوت های سینک کورین و گرانیتی طول عمر آنها است. طول عمر سینک طرح کورین را حدود 30 سال تخمین می زنند. اما طول عمر سینک های گرانیتی تا 50 سال نیز معمول است. البته نحوه نگه داری از سینک نیز در طول عمر آن تاثیر زیادی دارد.

نتیجه: اگر یک سینک ظرفشویی عمری و بادوام می خواهید سینک گرانیتی بهترین گزینه پیش روی شماست.

مقاومت در برابر مواد اسیدی و شیمیایی

سینک ظرفشویی کورین در برابر مواد اسیدی و شیمیایی مقاومت بسیار بالایی دارد. حتی اگر تغییر رنگ داد کاملا ترمیم پذیر است.

سینک ظرفشویی گرانیتی مقاومت کمی در برابر مواد اسیدی مانند آب لیمو و سرکه دارد. از آنجا که سینک ظرفشویی محل تجمع ظرف های کثیف و ته مانده انواع غذاهاست باید در مورد سینک گرانیتی مراقب این مورد باشید و در صورت برخورد با مواد اسیدی سریع آن را بشویید.

نتیجه: اگر عادت به استفاده از مواد شوینده اسیدی دارید یا سینک ظرفشویی شما با آبلیمو یا سرکه تماس زیادی دارد سینک های ظرفشویی کورین را انتخاب کنید. چون با تمیز کردن سینک ظرفشویی کورین با آب و کمی صابون تمامی لکه ها برطرف می شوند.

گرانیت یا کورین

نصب و راه اندازی

فرآیند برش و نصب سینک کورین آسان تر از سینک گرانیتی است چون کورین نرم تر و هنگام نصب انعطاف پذیرتر است. اما برای نصب آن باید حتما از افراد متخصص کمک بگیرید تا آن را کاملا بدون درز دربیاورند.

سنگ گرانیت محکم تر از کورین است لذا برش و نصب آن کمی سخت تر است. علاوه بر اینکه درزهای سنگ گرانیت پس از نصب کاملا پنهان نمی شوند.

نتیجه: اساسی ترین تفاوت سینک کورین و گرانیتی در پنهان بودن یا نبودن درزهای آنهاست. سینک های ظرفشویی کورین کاملا بدون درز هستند و همین نکته موجب بهداشتی بودن آن می شود. اما سینک های گرانیتی را نمی توان کاملا بدون درز نصب کرد.

شاید مفید باشد
سنگ کورین چیست؟ مزایا و معایب سنگ کورین و کاربردهای آن

هزینه

هزینه خرید و نصب سینک ظرفشویی کورین معمولا کمتر از سینک گرانیتی است. چون سنگ های کورین متنوع تر هستند و در سراسر دنیا به صورت گسترده تولید می شوند. حال آنکه سنگ گرانیت یک سنگ طبیعی بوده و از معادن استخراج می شود و قیمت بالاتری دارد.

نتیجه: بهتر است در مورد هزینه خرید سینک و نصب آن، به موارد گفته شده در تفاوت سینک کورین و گرانیتی توجه کنید و بر اساس آنها تصمیم نهایی را بگیرید. چون در نهایت هزینه تمام شده برای نصب کدام تفاوت چشم گیری ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =

برندهای خارجی سنگ کورین

برندهای ایرانی سنگ کورین

برندهای خارجی سنگ کوارتز

برندهای ایرانی سنگ کوارتز

برندهای دیگر

آخرین پروژه‌ها

آخرین مطالب وبلاگ

×